Blog, Strana 12

Mletí kávy

Pražená káva má omezenou trvanlivost, proto si pražírenské společnosti sami nakupují kávu v surovém stavu a sami si zrna si praží. Směsi káv se míchají také ze zelených zrn a teprve takto namíchané se praží.

V některých zemích je zvykem vylepšovat chuť kávy tím, že se k zrnům ke konci pražení přidávají různé druhy koření, nejčastěji hřebíček, zázvor nebo skořice.

Pro přípravu kvalitního nápoje je ovšem zapotřebí kávu umlít.

Mletím se otevírají buňky kávových zrn a tím se uvolňují éterické oleje, které právě způsobují, že káva tak pronikavě a příjemně voní. Ale čím déle se uchovává káva umletá, tím více se její vůně vytrácí. Proto je nutné kupovat kávu pouze vakuovanou anebo zrnkovou a umlít si pouze potřebné množství těsně před přípravou nápoje.

Historické kávomlýnky vystřídaly dnes mlýnky elektrické. U těch je třeba pamatovat na to, že přespříliš jemně umletá káva (až na prášek) většinou zhořkne.

Jemně mletá káva je vhodná pro přípravu espressa a také pro přípravu v papírových filtrech. Káva umletá nahrubo se zase hodí jen pro určitý způsob přípravy.

Naprosto se nehodí pro kávu zvanou „turek“, tam naopak použijeme jemný prášek, je ale vhodná k přípravě překapávané kávy.

Také ji lze použít do všech typů kávovarů, které protlačují vodu kávou.

Neméně důležité je konečné uskladnění kávy, její kvalitu snižuje vlhké a světlé prostředí. Proto je nutné uchovávat doma kávu ve vodotěsných nádobách na tmavém místě.

Nemletá zrna lze uskladnit v mrazicím boxu, před umletím není třeba je rozmrazit. Uchování v lednici není vhodné, neboť na stěnách nádoby se může srážet vlhkost, která by kávu znehodnotila.

Instantní káva a její výroba

Každý, kdo si doma pravidelně dělá instantní kávu určitě přemýšlí nad tím, jak se asi taková instantní káva vyrábí a nebo alespoň nad tím kde se tento kávový granulát bere. Odpověď na tuto otázku navíc není příliš složitá. Instantní káva je naprosto přirozenou komoditou, která se dá koupit v každém krámě a není na ní nic zajímavého. Schválně, kolik z vás ví, jak se vyrábí?

Běžné pěstování zrnkové kávy s následnou sklizní a zpracováním je dlouhodobý a náročný proces. Sklizená káva se vypere, usuší a vyloupe, po vytřídění se pak mísí a praží a na závěr ještě obvykle mele. Tímto procesem prochází i instantní káva, ovšem s tím zozdílem, že po tomto všem nastupuje jěště další část zpracování kávy. A to tak, že se z pražené mleté kávy, která se uvaří a odpařením vody (vysušením) vyrobí kávový extrakt. Toho je dosaženo zpavidla dvěma základními metodami, metodou sušení rozprašováním (sprejováním) nebo sušení mražením. U obou technologií jde především o to, jak maximálně zachovat aroma kávy a její chuťové vlastnosti. Rozpustná káva se vyrábí sušením vyextrahovaných mletých pražených zrn kávovníku. Tento silný kávový extrakt se z velmi vysokých teplot (okolo 100°C) rychle zchladí na pouhé 4°C. Právě zchlazení a jeho rychlost má velký podíl na kvalitě budoucí instantní kávy.

Sušení rozprašováním

Během sušení je kávový koncentrát společně s horkým vzduchem vstřikován do vysoké věže. Díky vháněnému horkému vzduchu se voda vypaří a na dno věže pak dopadne pouze sušený kávový extrakt (prášek). Tato technologie má své nesporné výhody v rychlosti a jednoduchosti, rovněž se snižují náklady na výrobu kávy. Pozitivní je také lepší rozpustnost i vzhled kávy.

Sušení mražením

Při této technologii se kávový koncentrát zmrazí na teploty kolem –40°C. To způsobí, že částečky vody v koncentrátu zkrystalizují. S využitím sublimace je led následně extrahován ze zmražených granulí a vzniká káva typického krystalkovitého tvaru. Metoda zmražení je náročnější na energii, a tím i nákladnější. Odměnou spotřebiteli je však zachování tolik ceněného aroma. Proto, aby se z instantní kávy stal nápoj alespoň vzdáleně připomínající chuť a vůni kávy, je ho nutno chemicky aromatizovat, protože samotná instantní káva nevoní. Instantní kávy, které nabízíme my jsou nearomatizované. Takže, někteří zákazníci říkají, že tato instantní káva zvláštně voní. Na trhu se můžeme setkat i s nepravou instantní kávou – a to v případě, že je k pravému extraktu přimíchá určitý podíl kávovin, jako jsou obilniny, cikorka, prášek z mletých fíků apod.

Dle normy je to dovoleno pouze v případě, že je na obalu uvedeno, že se jedná o směs kávového a kávovinového extraktu. Na obalech rozpustných kávových přípravků musí být také uveden způsob úpravy a návod k použití. V Evropě se rozpustná káva vyrábí z méně kvalitníh druhů kávy, není to ovšem pravidlo v některých jihoamerických státech se rozpustná káva vyrábí z kvalitnějších druhů káv – především z Arabiky, a proto jsou jejich kávy mnohem kvalitnější. Na výrobu kila rozpustné kávy se spotřebuje mnohem větší množství kávy, než na výrobu kilogramu pražené kávy. Často se v obchodech můžeme setkat také s druhy instantních káv, do kterých se k pravému extraktu přidává určitý podíl např. obilniny, prášku z mletých fíků, cikorky apod. Tento druh káv však musí nést na obalu označení, že se jedná o směsi kávového a kávovinového extraktu.

Instantní káva byla vynalezena koncem 19. století, ale rozšíření se dočkala až za první světové války a to díky vojákům na frontě, kde byla káva součástí jídla pro armádu. První rozmach prodeje přišel roku 1938 až s označením Nescafé, které je používáno dodnes. Kvalita instantních káv stále stoupá, takže dnes je možné připravit celkem chutný nápoj přibližující se chutí klasické kávě. Instantní káva si získala oblibu možná právě pro svou jednoduchou přípravu a to i za cenu toho, že výsledný nápoj je se zrnkovou kávou nesrovnatelný. Dnes jsou i země, kde se téměř pije jen káva rozpustná – téměř v celé Skandinávii, z které vybočuje Finsko, kde jsou konzumenti velmi nároční a preferují zrnkovou kávu. Ale třeba ve Velké Británii je zastoupení instantní kávy 80 % spotřeby a i u nás v posledních letech její spotřeba stoupá.

Káva na 100 druhů aneb jak připravit kávu

1. ALŽÍRSKÁ KÁVA

7 g mleté kávy, 20 g šlehačky, 2 cl vaječného koňaku.

Porci šlehané smetany, kterou dáme do vysoké sklenice, zalijeme vaječným koňakem. Káva mí výborné aroma a není třeba ji přislazovat.

2. ARABSKÁ KÁVA I.

7 g mleté kávy, 1/2 čajové lžičky mletého kardamomu, 1/2 šálku vody

Mletou kávu dobře promícháme s kardamomem, dáme do džezvy a zalijeme studenou vodou. Postavíme na oheň a necháme vzkypět. Ihned přecedíme do malého moka šálku a podáváme.

3. ARABSKÁ KÁVA II.

Do džezvy dáme lžičku práškového cukru a necháme na ohni zvolna rozpustit. Když cukr začne karamelizovat, nalijeme do džezvy pod hrdlo vodu, přivedeme do varu, odstavíme, vsypeme kávu, zamícháme a na ohni necháme vzkypět. Na chuť přidáme karadamom.

4. ANGLICKÁ KÁVA

1 dl silné filtrované kávy,1 lžička cukru, 1 lžíce kakaa, 1 porce zmrazeného smetanového krému, mléko podle potřeby.

Filtrovanou kávu smícháme s cukrem a kakaovým práškem a necháme v chladničce vychladit. Potom kávu nalijeme do poháru, doplníme smetanovým krémem a vychlazeným mlékem. Podáváme s brčkem.

5. BALKÁNSKÁ KÁVA

Nejméně 10 g jemně mleté kávy na 1 šálek, cukr podle chuti.

Mletou kávu třeme s cukrem v misce na plotně, až cukr teplem zkaramelizuje. Potom zalijeme vodou, zahřejeme k bodu varu a hned podáváme.

6. BELGICKÁ KÁVA

Ve 3 dl vařící vody rozpustíme 2 lžíce instantní kávy. Když vystydne, rozmixujeme kávu s vanilkovým nanukem, nalijeme do skleněných pohárů a bohatě ozdobíme kopečkem šlehačky.

7. BELGICKÁ KÁVA – LUTYCH

Předem připravenou, vychlazenou kávu ze 7 g nalijeme do vysokého skleněného poháru, přidáme drcený led, 5cl vanilkové zmrzliny a mícháme, až vznikne hustá krémová hmota. Zdobíme šlehačkou.

8. BERLINSKÁ KÁVA

7 g mleté kávy, 10 g cukru, 0.5 dl kondenzovaného mléka Tatra

Kávu připravíme v konvici, mléko ohřejeme zvlášť. Na stůl podáváme ve dvou konvicích, mícháme až v porcelánovém hrnku. Sladíme kostkovým cukrem. Káva se hodí hlavně k moučníkům

9. BERLINSKÁ KÁVA – MELANŽ

1 1/2 šálku dobře vychlazené silné cezené kávy, 100 ml třešňovice, 100 ml smetany (i ke šlehání), 1 lžička moučkového cukru, asi 1/3 lžičky jemně mleté kávy

Vychlazenou kávu, třešňovici a smetanu nalijeme do šejkru a dobře protřepeme, nebo pomocí malé metly prošleháme ve větší sklenici. Nalijeme do pohárů, povrch posypeme práškovým cukrem a poprášíme mletou kávou.

10. BOMBAJSKÁ KÁVA

2 lžičky jemně mleté kávy, 1 lžička cukru, 2 hřebíčky, 1 lžíce rumu, malý kousek celé skořice, 2 lžíce šlehačky, 1 lžička na nudličky nakrájené pomerančové kůry.

Do vody v džezvě nasypeme kávu, přidáme cukr, koření i rum a necháme jednou přejít varem. Přecedíme do šálku, ozdobíme šlehačkou a posypeme pomerančovou kůrou.

11. ČESKÁ KÁVA

1 lžička jemně mleté kávy

Mletou kávu v šálku přelijeme vroucí vodou a podáváme. Co dodat ? \\\„Český turek\\\“ – odborníky nazývána káva \\\„barbarská\\\“

12. FRANCOUZSKÁ KÁVA

1 lžíce cukru, 1 žloutek, 1 porce filtrované kávy

Ve vyšším poháru smícháme a napěníme cukr se žloutkem a zalijeme čerstvě filtrovanou kávou.

13. HAVAJSKÁ KÁVA

1 šálek kokosové moučky, 1 1/2 šálku mléka, 2 šálky vody, 1 1/2 lžičky instantní kávy, cukr podle chuti.

Kokos nasypeme do kastrůlku, zalijeme 1 šálkem vody, postavíme na oheň a necháme zhoustnout. Potom směs přecedíme. Kokos vložíme na pánev a osmahneme dozlatova. Mléko smícháme s druhým šálkem vody, přidáme instantní kávu a prohřejeme. Rozdělíme do sklenic, podle chuti osladíme a posypeme dozlatova osmahnutým kokosem.

14. HOLANDSKÁ KÁVA

1 šálek silné cezené nebo filtrované kávy, 30 ml (i více) ginu, cukr podle chuti, šlehačka

Do většího šálku dáme gin a cukr, zalijeme kávou a zdobíme šlehačkou.

15. HOLLYWOODSKÁ KÁVA

1 šálek silné cezené nebo filtrované kávy, 1šálek mléka, 1 lžička instantního kakaa, 1 lžička cukru, špetka soli, 2 lžíce šlehačky

V mléce rozmícháme kakao, cukr a špetku soli. Zalijeme kávou a podáváme teplou i studenou, vždy doplněnou šlehačkou

16.IRSKÁ KÁVA

10 g jemně mleté kávy, 2 dl vody, 2–3 lžíce irské whisky, smetana ke šlehání podle chuti.

Do silnostěnné sklenice nalijeme whisky, přidáme cukr a rozmícháme, až se cukr rozpustí. Potom do sklenice přilijeme horkou, čerstvě uvařenou a přecezenou kávu tak, aby její hladina dosahovala do 3/4 sklenice. Navrch po obrácené lžičce opatrně nalijeme krémovitě ušlehanou smetanu tak, aby se nesmíchala s kávou. Kávu už nemícháme. Pijeme ji přes ušlehanou smetanu.

17. ITALSKÁ KÁVA I. (MILÁNSKÁ)

10 g mleté kávy, 250 ml mléka nebo kávové smetany

Do vroucího mléka nasypeme kávu a hned odstavíme z ohně. Necháme krátce ustát, přecedíme a podáváme.

18. ITALSKÁ KÁVA II.

7 g kávy, 1,5 dl vody, 3 lžíce kondenzovaného mléka, cukr podle chuti

Kávu uvaříme v malé konvici nebo v kávovaru. Nalijeme ji do nahřátého šálku, osladíme a doplníme kondenzovaným mlékem. Podáváme horkou.

19. JAMAJSKÁ KÁVA

3/4 šálku filtrované kávy, 1 lžíce medu, špetka mletého hřebíčku, 3 lžíce rumu, 2 lžíce šlehačky, kosek skořice.

Med, rum a koření (kromě celé skořice) smícháme v šálku na kašičku. Potom ji dolijeme horkou silnou kávou a rozmícháme. Povrch kávy ozdobíme šlehačkou. Kávu podáváme s kouskem celé skořice.

20. KARIBSKÁ KÁVA

3/4 šálku filtrované kávy, 2 lžíce bílého rumu, 1 lžička cukru, 2 hřebíčky, 1 lžička strouhané pomerančové kůry, smetana, špetka mleté skořice.

Horkou kávu nalijeme do šálku. pomeranč omyjeme v horké vodě, nastrouháme z něj kůru a díme ji do nerezové naběračky. Přisypeme cukr, přidáme hřebíčky, zalijeme rumem, zahřejeme nad mírným plamenem a zapálíme. Chvíli flambujeme. Potom přecedíme přes kovové sítko do šálku. Doplníme smetanou a posypeme skořicí.

21. KARLOVARSKÁ KÁVA

1 dl horké kávy, 3 cl becherovky, 2 cl pomerančového likéru, 20 g medu

Do předehřátého šálku vypláchnutého horkou vodou naléváme becherovku, likér, med a kávu. Vše dobře promícháme lžičkou a ozdobíme zavěšením celé osminky pomeranče. Přípravu zakončíme sříknutím šťávy z kousku pomerančové kůry nad povrchem nápoje. Kdo má rád šlehačku, může si povrch ozdobit kopečkem šlehačky a do ní zapíchnout kousek pomeranče.

22. KODAŇSKÁ KÁVA I.

1 šálek silné filtrované kávy, cukr, 2 lžíce ginu, 2–3 hřebíčky

Do nahřátého šálku dáme hřebíčky a zalijeme je silnou filtrovanou kávou. Šálek na chvíli přikryjeme a kávu necháme aromatizovat. Potom ji promícháme s cukrem a hřebíčky vyjmeme. Nakonec přilijeme gin a kávu podáváme.

23. KODAŇSKÁ KÁVA II:

silná přecezená káva, moučkový cukr, rum

Připravíme silnou kávu a nalijeme ji do vyhřátých silnostěnných sklenic. Osladíme moučkovým cukrem a přidáme trochu rumu.

24. LOTYŠSKÁ KÁVA

15 cl vychlazené přecezené kávy, lžička cukru, 1/2 ruské zmrzliny, lžička drceného ledu, 20 g šlehačky

Do vysokého skleněného poháru nalijeme vychlazenou kávu, přidáme drcený led a zmrzlinu (bez oplatky) a mícháme tak dlouho, až vznikne hustý krém. Kávu ozdobíme ušlehanou šlehačkou a podáváme.

25. LUTYŠSKÁ KÁVA

2 šálky silné filtrované kávy, 2 šálky mléka, vanilínový cukr

Čerstvě připravenou kávu osladíme a necháme zchladnout Studenou kávu nalijeme do misky na led a v mrazničce necháme zmrznout. Kávové kostky rozdělíme do vysokých sklenic, zalijeme mléke, a podle chuti osladíme vanilínovým cukrem. Podáváme se slámkou.

26. MAĎARSKÁ KÁVA

3 lžičky instatntní kávy, 2 šálky vody, 1 šálek mléka, 4 žloutky, 8 lžic meruňkovice, cukr podle chuti, 4 lžíce šlehačky

Mléko nalijeme do kastrůlku a prohřejeme. Žloutky rozmícháme s cukrem a meruňkovicí a vmícháme do vlažného mléka. Rozdělíme do čtyř nahřátých sklenic a zalijeme silnou kávou. Povrch ozdobíme vrstvou šlehačky a podáváme.

27. MAKEDONSKÁ KÁVA

Přiměřené množství kávy (5–7) se nasype do suché džezvy a nakrátko se postaví na such na oheň. Ve chvíli, kdy aroma začne pronikat, zalije se horkou vodou a přivede do varu. Sladí se podle chuti.

28. MAROCKÁ KÁVA

2 silné plátky oloupaného pomeranče, 1 lžička cukru, 1/2 šálku vody, 1/2 šálku filtrované kávy, 2 lžíce šlehačky.

Do šálku vložíme plátky pomeranče a posypeme cukrem. Zalijeme vroucí vodou a necháme krátce působit. Pak dolijeme horkou kávu a přizdobíme šlehačkou. Chuť je výráznější, můžeme-li použít plátek i s kůrou.

29. MEXICKÁ KÁVA I.

40 g čokolády, 6 lžic smetany, 1/2 lžičky mleté skořice, špetka muškátového květu, 30 g mleté kávy, 6 dl vody, 2–3 lžíce cukru, 4 lžíce šlehačky.

Do šálků rozdělíme na kousky rozlámanou čokoládu, smetanu, skořici a muškátový květ. Zalijeme uvařenou přecezenou kávou. Osladíme a mícháme, až se čokoláda rozpustí. Povrch zdobíme šlehačkou.

30. MEXICKÁ KÁVA II.

1 šálek silné cezené nebo filtrované kávy, 2 lžíce smetany ke šlehání, pomerančová kůra nebo čokoláda.

Kávu v šálku doplníme ne zcela do husta ušlehanou smetanou a povrch posypeme nastrouhanou pomerančovou kůrou. Jindy místo kůry posypeme na povrchu jen čokoládou, nebo kůrou i nastrouhanou čokoládou.

31. RUSKÁ KÁVA

1 díl vodky, 3 díly silné cezené kávy, kondenzované mléko nebo smetana

I. Do zahřátého šálku nalijeme vodku a zalijeme horkou kávou. Doplníme kondenzovaným mlékem nebo smetanou.
II. Do šálku nalijeme horkou kávu. Na zahřátou lžíci nebo naběračku nalijeme určené množství vodky, nad kávou ji zapálíme a hořící vložíme do kávy.

32. ŘÍMSKÁ KÁVA

2 dl silné překapávané nebo filtrované kávy, 1/2 šálku kondenzovaného mléka, 1 žloutek, 4 lžíce vermutu, špetka skořice, drcený led, 2 plátky citrónu.

Suroviny dáme do mixéru a důkladně rozmixujeme. Napěněný nápoj nalijeme do vysokých sklenic a ihned podáváme.

33. ŠPANĚLSKÁ KÁVA (Španělská noc)

2 kostky cukru, pomerančová kůra z omytého pomeranče, 2 cl brandy, 1 šálek vody, 1 lžička instantní kávy, 2 lžíce šlehačky, 2 cl pomerančového likéru.

Kostky cukru dobře otřeme o omytou pomerančovou kůru a vložíme do šálku. Brandy nalijeme na malou naběračku, nahřejeme, zapálíme a přidáme k cukru. Potom přilijeme kávu připravenou z instantní kávy. Vmícháme šlehačku a nakonec zalijeme pomerančovým likérem.

34. ŠVÝCARSKÁ KÁVA (Café Noisette)

neplný šálek filtrované oslazené kávy, 4 lžíce sladké smetany, 2 lžíce třešňového destilátu

Zahřátý šálek naplníme do tří čtvrtin silnou, čerstvě připravenou filtrovanou kávou, oslazenou podle chuti. Po obrácené lžičce vlijeme smetanu a třešňovici a ihned podáváme.

35. TURECKÁ KÁVA

14 g kávy, cukr podle chuti, 1 šálek vody

Jemně mletou kávu smícháme s cukrem, vložíme do džezvy a zalijeme vodou. Velmi zvolna zahříváme a uvedeme k varu, až se na povrchu utvoří pěna. Lžičkou rozdělíme pěnu do šálků. Kávu pak necháme ještě 2× vzkypět. Potom kávu opatrně nalijeme do šálků tak, aby sedlina zůstala na dně džezvy.

36. VÍDEŇSKÁ KÁVA I.

1 šálek cezené nebo filtrované kávy, šlehačka, popř. nastrouhaná čokoláda.

Kávu podáváme vždy ve vysoké sklenici s čepicí dobře ušlehané smetany. Na povrchu můžeme posypat čokoládou. Vídeňská káva se také podává se sklenicí sody nebo vody.

37. VÍDEŇSKÁ KÁVA II.

(5 porcí) 1 l vody, 60–80 g jemně mleté kávy, šlehačka

Kávu nasypeme do studené vody, dvakrát necháme přejít varem a odstavíme. Necháme ji asi 5 minut stát, přecedíme a doplníme šlehačkou. Chutnější bude, když přidáme 100 – 120 g mleté kávy, protože jsme dnes zvyklí pít kávu silnější.

38. KÁVA ADVOKÁTSKÁ

1 dl filtrované kávy připravené ze 7 g kávy, 5 lžic vaječného likéru, kousek čokolády, cukr podle chuti, 2 lžíce šlehačky.

Horkou filtrovanou kávu nalijeme do šálku, přidáme vaječný likér a rozmícháme, Ozdobíme šlehačkou, kterou posypeme hoblinkami strouhané čokolády.

39. KÁVA AKAPULCO

1 lžička instantní kávy, 1–2 lžíce moučkového cukru, 1/2 šálku studené vody, 1 lžíce rumu, 1 lžíce citrónové šťávy, led

Kávu smícháme s cukrem, zalijeme 1/2 šálkem studené vody a dobře vymícháme. Pak přidáme 1 lžíci rumu, 1 lžíci citrónové šťávy a 4 kostky ledu. Šálek můžeme ozdobit plátkem citronu. Podáváme jako osvěžující nápoj.

40. KÁVA À LA POMPADOUR

20 g hořké čokolády, 2 lžíce kondenzovaného mléka nebo smetany, 1 šálek silné filtrované kávy, skořice, muškátový oříšek

Do zahřátého šálku dáme čokoládu, zalijeme mlékem nebo smetanou, přidáme špetku skořice a \\\„strouhneme\\\“ muškátový oříšek. Nakonec zalijeme horkou kávou a promícháme.

41. KÁVA BABIČČINA

30 g mleté kávy, 6 dl vody, 2 lžičky kakaového prášku, cukr podle chuti, 4 lžíce šlehačky, mletá skořice na posypání

Do vody přidáme kávu, kakaový prášek, prohřejeme ji až k varu a po vzkypění odstavíme. Krátce nacháme odstát, potom přecedíme do šálků, podle chuti osladíme a zamícháme. Povrch ozdobíme šlehačkou a posypeme mletou skořicí

42. KÁVA BANÁNOVÁ

2 menší dobře vyzrálé banány, 1 šálek silné vychlazené kávy, 1 šálek drceného ledu, 1 šálek kávové smetany, 1 žloutek, 1–2 lžíce cukru

Oloupané banány překrájíme na menší kousky, vložíme do mixéru, přidáme částečně rozdrcený led, kávu, smetanu, žloutek a cukr a vše dohladka a do pěny rozmixujeme

43. KÁVA BORGIA I.

1 lžička instatní kávy, 1 lžička instantního kakaa, 1 šálek vody, cukr, šlehačka, špetka mleté skořice

Kávu a kakao nasypeme do nahřáté nádoby, zalijeme vodou a necháme přejít varem. Potom nápoj nalijeme do nahřáté vysoké sklenice a přidáme cukr. Nakonec ozdobíme šlehačkou a posypeme skořicí.

44. KÁVA BORGIA II.

7 g kávy, 1 lžička kakaa, 1 šálek vody, 1 kostka cukru, šlehačka, strouhaná čokolády.

Kávu a kakao spaříme vařící vodou, necháme přejít varem a po krátkém ustálení přecedíme do nahřáté vysoké sklenice. Přidáme cukr, ozdobíme kopečkem šlehačky a povrch posypeme čokoládou.

45. KÁVA Café au Lait

25 g mleté kávy, 2dl vody, 4dl mléka, cukr

Kávu připravíme v džezvě nebo v konvici a po ustání slijeme do připravených šálků. Dolijeme mléko a podáváme. Při slévání musí být káva i mléko opravdu vroucí. Cukr podáváme zvlášť.

46. KÁVA CARIOCA

3 kostky ledu, 1 lžíce jablečného sirupu, 2 lžíce rumu, 1 lžička citronové šťávy, 3 lžíce griotky, 1/2 šálku silné filtrované kávy (z 10 g kávy), smetana

Roztlučené kostky ledu vložíme do šejkru, přidáme jablečný sirup, rum, citronovou šťávu, griotku, silnou filtrovanou kávu a protřepeme. Ledovou kávu nalijeme do sklenky a doplníme smetanou. Podáváme s brčkem.

47. KÁVA CÍSAŘSKÁ

7 g kávy, 1 lžička moučkového cukru nebo medu, 1 žloutek, 2 lžíce smetany, 1 lžíce koňaku

Do vařící vody zavaříme kávu a odstavíme ji z plamene. V šálku utřeme žloutek s cukrem nebo medem a lžící vody. Pak k němu přidáme smetanu, promícháme, zalijeme vlažnou přecezenou kávou a dochutíme koňakem.

48. KÁVA CLEW – GORIKSKÁ

1/2 šálku kávy \\\„turka\\\“. 1/2 šálku kakaa.

Oba nápoje smícháme a osladíme. Přidáme plátek pomeranče, ozdobíme šlehačkou a posypeme špetkou skořice.

49. KÁVA ČOKOLÁDOVÁ

250 ml mléka nebo kávové smetany, 50 g mléčné čokolády, 250 ml silné cetené nebo filtrované kávy asi z 20 g kávy mleté, šlehačka.

Na menší kousky rozlámanou čokoládu rozmícháme ve vroucím mléce nebo smetaně a zalijeme vroucí kávou. Promícháme a nalijeme do šálků. Můžeme přizdobit šlehačkou.

50. KÁVA DAMIANA

1 díl filtrované kávy, 1 díl silného čaje

Filtrovanou kávu v šálku doplníme zvlášť připraveným silným čajem.

51. KÁVA ĎÁBELSKÁ

30 g kávy, 5 dl vody, kůra z 1 citronu, 1 pomeranč, 10 hřebíčků, 6 kostek cukru, kousek celé skořice, 1 dl koňaku

Připravíme horkou filtrovanou kávu a nalijeme ji do 4 šálků. Citron a pomeranč omyjeme v horké vodě a oloupeme je. Pomeranč rozdělíme na dílky, do kterých napícháme hřebíčky. Pomeranč a citronovou kůru dáme do nádobky z varného skla, přidáme cukr, skořici, zalijeme 3 díly koňaku a zvolna zahříváme k bodu varu, až se cukr rozpustí. Nenecháme však vřít. Zbytek koňaku nalijeme do naběračky, prohřejeme a nakonec zapálíme. Nalijeme do nádobky s pomerančem a necháme chvíli flambovat. Potom tekutinu přecedíme do šálků s kávou a podáváme.

52. KÁVA ESPRIT

1 šálek silné cezené nebo filtrované kávy, 30 ml broskvovice (malinovice nebo jiné ovocné pálenky)

Kávu doplníme alkoholem a hned podáváme.

53. KÁVA FARIZEJSKÁ

1 šálek kávy, 2 kostky cukru, 3 cl rumu, 2 lžíce šlehačky

Připravíme si kávu zalitím 1 lžičky instantní kávy horkou vodou. Do nahřátého šálku vložíme cukr, zalijeme jej horkou, čerstvě připravenou kávou, promícháme, přidáme rum a na povrch navršíme šlehačku.

54. KÁVA CHOCA

30 g čokolády, 50 ml mléka nebo kávové smetany, 100 ml silné filtrované kávy.

Čokoládu rozmícháme ve vroucím mléce nebo smetaně a zalijeme kávou.

55. KÁVA KAPUCÍN

0,5 dl silné filtrované černé kávy z 20 g pražené kávy, 6 – 8 kostek cukru, 1 dl kávové smetany, 3 lžíce šlehačky, 1/2 lžičky kakaa nabo mleté skořice.

Do nahřátého šálku nalijeme silnou černou kávu, přidáme cukr a rozmícháme. Potom do šálku přidáme ohřátou kávovou smetanu. Nakonec kávu ozdobíme šlehačkou, posypeme kakaem nebo mletou skořicí.

56. KÁVA KARAMELOVÁ

4 lžíce cukru, 500 ml vody, 40 g jemně mleté kávy, 60 – 100ml rumu, smetana nebo šlehačka

Na pánev dáme cukr a za stálého míchání jej necháme na mírném ohni zkaramelizovat. Postupně zaléváme a rozvařujeme dohladka s vodou. Rozvařeným karamelem zalijeme kávu, necháme chvíli stát, pak ji přecedíme, rozdělíme do dvou pohárů a doplníme rumem. Můžeme doplnit smetanou nebo šlehačkou.

57. KÁVA KRÁLOVSKÁ

1 šálek filtrované kávy, 2 kostky cukru, 2 lžíce koňaku, 3 lžíce šlehačky

Do silnostěnné sklenice z varného skla nalijeme horkou silnou filtrovanou kávu. Do naběračky dáme kostky cukru, polijeme je koňakem a nad mírným plamenem zahříváme, až se cukr začne tavit. Naběračku přeneseme nad skleničku s kávou a zapálíme. Jakmile začne plamínek dohasínat, nalijeme flambovaný cukr do kávy. Povrch ozdobíme šlehačkou a podáváme.

58. KÁVA LIKÉROVÁ – CARAVAN

7 g kávy, 10 g bílé šlehačky, 10 g čokoládové šlehačky, voda, 1 cl kávového likéru

Do poháru nalijeme 1 cl kávového likéru, zalijeme kávovým odvarem připraveným na espresu nebo překapávanou kávou, ozdobíme nejprve čokoládovou a potom bílou šlehačkou

59. KÁVA MAZARGAN

2 díly silné cezené nebo filtrované kávy, 1 díl dobrého, nejlépe francouzského ko­ňaku

Připravenou kávu doplníme koňakem.

60. KÁVA MAZARGAN II.

1/8 l filtrované kávy, kostky ledu, 3 lžíce maraskina nebo vinného destilátu, cukr

Silnostěnnou sklenici naplníme do dvou třetin kostkami ledu. Silnou filtrovanou kávu osladíme, promícháme a necháme vychladit. Potom ji postupně naléváme na ledové kostky a zaléváme maraskinem nebo vinným destilátem. Ihned podáváme se slámkou.

61. KÁVA MELANŽ

1/2 šálku filtrované kávy nebo espresa, 1/2 šálku mléka

Kávu v šálku doplníme stejným množstvím horkého mléka, a tak získáme hodně bílou kávu.

62. KÁVA MEDOVÁ

4 šálky středně silné kávy, 4 lžičky medu, 4 lžíce šlehačky

Kávu slijeme do šálků, osladíme medem a zdobíme kopečkem šlehačky sladké nebo neslazené

63. KÁVA MERUŇKOVÁ

150 ml horké filtrované kávy připravené z 10 g mleté, 1 lžíce meruňkovice, kandované ovoce

Do sklenice dáme meruňkovici a přilijeme horkou kávu. Kandované ovoce navlékneme na dlouhou ozdobnou koktejlovou jehlici a položíme na sklenici. Před podáváním ozdobíme lístky máty.

64. KÁVA MOCA I.

7 – 10 g mleté kávy, 1 lžíce krupicového cukru, 80 ml studené vody

Kávu vsypeme do džezvy, přidáme cukr, zalijeme vodou a rozmícháme. Přivedeme k varu, necháme vzkypět a odstavíme. Nakonec kávu zalijeme 1/2 lžičkou studené vody a necháme odstát. Podáváme v moka šálku.

65. KÁVA MOCA II.

Tato káva se připravovala dříve svařením kávy ve vodě a přecezením. Vždy se podávala s mlékem nebo se smetanou.

66. KÁVA MONT BLANC

4 šálky filtrované kávy, 8 lžic třešňového destilátu, 4 porce vanilkové zmrzliny, 1/4 litru smetany ke šlehání, 4 lžíce kandovaných nebo v cukru zavařených fialek, cukr podle chuti.

Do kávových šálků nebo vysokých sklenic nalijeme filtrovanou kávu, osladíme ji a promícháme. Přidáme třešňový destilát a zmrzlinu. Ze smetany ušleháme pevnou šlehačku a navršíme ji na povrch kávy. Ozdobíme kandovanými nebo v cukru zavařenými fialkami.

67. KÁVA MRAMOROVÁ

4 lžičky instantní kávy, 8 dl vody, 4 lžičky cukru, 8 lžic smetany ke šlehání

Do zahřátých silnostěnných pohárů dáme instantní kávu, kterou zalijeme vroucí vodou, přidáme cukr a promícháme. Necháme zchladnout. Jakmile je káva vlažná, zvolna přiléváme po okrajích pohárů smetanu, aby se příliš nesmíchala s kávou, a podáváme. Kdybychom použili kávu příliš horkou, smetana by se v kávě rozptýlila a nevytvořila by se mramorová struktura.

68. KÁVA MRAŽENÁ

7 g mleté kávy, 2 dl vody, 1 porce vanilkové zmrzliny, 1 lžička cukru, šlehačka

Do vařící vody zavaříme kávu, odstraníme z ohně a necháme vychladnout. Do skleněného poháru vložíme zmrzlinu a přelijeme přecezenou kávou. Nakonec přidáme cukr a povrch ozdobíme šlehačkou.

69. KÁVA MRAŽENÁ S VAJEČNÝM KOŇAKEM

1 šálek filtrované nebo překapávané kávy, 2 vrchovaté lžíce zmrazeného smetanového krému, 2 lžíce vaječného koňaku, 2 lžíce smetany

Filtrovanou nebo překapávanou dobře vychlazenou kávu nalijeme do velké sklenky. Přidáme zmrazený smetanový krém nebo zmrzlinu, zalijeme vaječným koňakem a povrch ozdobíme šlehačkou. Podáváme s dlouhou lžičkou.

70. KÁVA MUHR

1 šálek filtrované kávy, 1 lžička kakaa, špetka skořice

Do kávovaru dáme odměřené množství kávy, přidáme kakao a skořici a připravíme filtrovanou kávu.

71. KÁVA NATAŠA

4 čajové lžičky instantní kávy, 6 dl červeného vína, 4 lžíce vodky

Víno nalijeme do kastrůlku, vmícháme instantní kávu a zahříváme k bodu varu (nevaříme). Připravíme si 4 sklenice a vložíme do nich lžičku. Směs rozdělíme do sklenic, zalijeme vodkou a ihned podáváme.

72. KÁVA NUGÁTOVÁ

1 šálek silné filtrované kávy, 1lžíce nugety nebo jiného čokoládového krému, 1 lžíce šlehačky

Do šálku vložíme čokoládový krém nebo čokoládu a zalijeme vroucí kávou. Přidáme šlehačku a promícháme.

73. KÁVA POMERANČOVÁ

1 šálek filtrované nebo překapávané kávy, 2 kostky cukru, 1 malý pomeranč, 2 lžíce šlehačky, čokoládové hoblinky.

Pomeranč dobře omyjeme horkou vodou. Kostky cukru třeme o pomerančovou kůru, až se zbarví do oranžova. Potom je vložíme do nahřátého šálku, zalijeme horkou vodou, doplníme pomerančovou šťávou (2 – 3 lžíce) a rozmícháme. Po rozmíchání ozdobíme šlehačkou, hoblinkami čokolády, kostičkami pomeranče a podáváme.

74. KÁVA POMERANČOVÁ S BRANDY

1 dl silné filtrované kávy, cukr, 2 lžíce na kostičky nakrájené pomerančové kůry, 2 lžíce brandy, 3 lžíce šlehačky, pomeranč a strouhaná čokoláda na ozdobu.

Kávu nalijeme do šálku, osladíme, doplníme kostičkami pomerančové kůry a zalijeme koňakem. Povrch ozdobíme šlehačkou a kousky pomeranče. Nakonec posypeme strouhanou čokoládou.

75. KÁVA POMPADOUR

10 g čokolády, 6 lžic neslazeného kondenzovaného mléka, 1 lžička cukru, 3/4 šálku horké kávy, špetka skořice, špetka muškátového oříšku

Čokoládu dáme do šálku a ve vodní lázni ji necháme roztavit. Potom ji zalijeme kondenzovaným mlékem, osladíme a zalijeme horkou filtrovanou kávou. Nakonec kávu okořeníme skořicí a muškátovým oříškem.

76. KÁVA OTCE JULIA

1 šálek silné cezené kávy nebo filtrované kávy, 1/2 šálku červeného vína, cukr dle chuti.

Ke kávě přilijeme víno, osladíme a zahřejeme (ale nevaříme). Hned podáváme ve větším šálku.

77. KÁVA S BANÁNOVÝM LIKÉREM

40 ml banánového likéru, 4 kolečka oloupaného banánu, 1 šálek silné kávy, smetana nebo šlehačka

Do poháru dáme kolečka banánu a přelijeme je likérem. Zalijeme kávou a hned doplníme podle chuti smetanou nebo šlehačkou.

78. KÁVA S ČAJEM

1 lžička čaje, 7 g pomleté kávy, práškový cukr

V zahřátém šálku spaříme čaj a kávu a necháme chvíli stát. Pak hustým sítem procedíme a osladíme práškovým cukrem.

79. KÁVA S ČOKOLÁDOVOU ČEPICÍ

1 šálek silné kávy filtrované nebo espresa, asi 3 lžíce kávové smetany, 3 lžíce pařížské šlehačky, asi 10 g hořké čokolády

Kávu v poháru zalijeme kávovou smetanou a na povrchu doplníme pařížskou šlehačkou. Nakonec přizdobíme strouhanou čokoládou.

80. KÁVA S KAKAEM A SKOŘICÍ

1/2 šálku mléka, 1 lžíce medu, 1/4 lžičky mleté skořice, 1 lžička kakaového prášku, 1/2 šálku silné filtrované kávy, kousek citrónové kůry, kousek celé skořice

Mléko krátce svaříme s medem, skořicí a citrónovou kůrou. Pak přidáme kakao, rozmícháme a přelijeme horkou filtrovanou kávou. Vložíme kousek celé skořice a podáváme.

81. KÁVA S MEDEM

1/4 lžičky strouhaného čerstvého oddenku zázvoru, 1 lžíce medu, 3/4 šálku filtrované kávy, 3 lžíce smetany.

Strouhaný zázvor zalijeme vodou a 2 minuty povaříme. Potom zázvor přecedíme, do vody nasypeme mletou kávu a přivedeme ji k varu. Necháme ustát a přecedíme do šálku. Nakonec kávu osladíme medem a doplníme smetanou.

82. KÁVA S MLÉKEM KAKAEM A GREPEM

1 lžička rozpustné kávy, 1/4 litru vody, 1/4 l mléka, 1 –2 lžičky kakaa, cukr, šťáva z poloviny středně velkého grepu, 4 lžíce ušlehané smetany.

Vodu s mlékem přivedeme do varu, hrnec odstavíme a necháme v tekutině rozpustit rozpustné kakao a kávu. Podle chuti osladíme a dochutíme šťávou z grepu.

83. KÁVA S ROZINKAMI

2 lžíce rozinek v rumu, kousek celé skořice, 1/5 dl filtrované nebo překapávané kávy

Do šálku vložíme rozinky v rumu a kousek skořice. Zalijeme filtrovanou nebo překapávanou kávou. Po krátké chvíli skořici vyjmeme a kávu podáváme.

84. KÁVA S RUMEM

1 dl vody, 7 g kávy, 2 malé kostky cukru, 1/4 pomeranče, 2 hřebíčky, kousek celé skořice, 3 lžíce rumu.

Do vody přidáme rozemletou kávu, přivedeme ji k varu, odstavíme z plamene a přecedíme ji do zahřátého šálku. Kostky cukru otřeme o kůru dobře omytého pomeranče, až se zbarví do oranžova a nasají pomerančové aroma. Potom je vložíme do kastrůlku, přidáme hřebíček, skořici, rum a dobře oloupaný na kostky pokrájený pomeranč. Zvolna prohříváme (nevaříme) až pomeranč pustí šťávu. Vše procedíme do šálku s kávou. Kávu podáváme horkou hned po přípravě.

85. KÁVA S TONIKEM

1 dl silné filtrované kávy připravené ze 7 g kávy, cukr podle chuti, 2 porce vanilkové zmrzliny, tonik.

Do vysoké sklenice nalijeme silně vychlazenou filtrovanou kávu. Podle chuti ji osladíme a promícháme. Potom přidáme zmrzlinu a nakonec doplníme až po okraj tonikem. Podáváme s dlouhou lžičkou.

86. KÁVA VÍDEŇSKÝCH FIAKRISTÚ

3/4 šálku kávy, 2 lžičky třešňovice nebo rumu, cukr, kondenzované mléko, šlehačka

Do šálku nalijeme třešňovici nebo rum, zalijeme horkou čerstvě uvařenou kávou, osladíme a dobře rozmícháme. Doplníme kondenzovaným mlékem a ozdobíme šlehačkou.

87. KÁVA SMETANOVÁ

4 šálky filtrované nebo překapávané kávy, 5 lžic medu, 8 lžic kávového likéru, 1/2 šálku smetany ke šlehání, instantní kakao na posypání.

Filtrovanou nebo překapávanou kávu smícháme s medem, kávovým likérem a smetanou a necháme v chladničce dobře vychladit. Potom ji v mixéru umixujeme, až vznikne napěněná směs. Rozlijeme ji do pohárů a povrch posypeme instantním kakaem.

88. KÁVA SVATEBNÍ

1 lžička instantní kávy, 3/4 šálku vody, 1 žloutek, 1 lžička cukru

Do šálku dáme instantní kávu a zalijeme ji horkou vodou. Necháme mírně zchladnout a vmícháme žloutek utřený s cukrem. Kávu ihned podáváme

89. KÁVA TROPICKÁ

1 šálek filtrované kávy, 1 lžíce cukru, drcený led

Do šejkru vložíme drcený led. Přidáme cukr a přelijeme kávou. Dobře protřepeme, aby se káva dokonale vychladila. Potom pěnivý nápoj s ledem nalijeme do větší sklenice a podáváme.

90. KÁVA ZIMNÍ

1 žloutek, 20 – 30 g cukru, 1 šálek silné cezené nebo filtrované kávy. 1 sklenka rumu.

V poháru umícháme žloutek s cukrem, zalijeme horkou kávou a rumem a ihned pijeme.

91. KÁVA ZÁZVOROVÁ

1 lžíce medu, na špičku nože mletého zázvoru, 1 šálek silné kávy, asi 2–4 lžíce smetany

Do šálku dáme med a promícháme s čerstvě mletým zázvorem. Zalijeme čerstvě připravenou kávou a doplníme smetanou.

92. KÁVA ŽIVOTABUDIČ

1 lžička citrónové šťávy, 1 lžíce hroznového cukru, 1 šálek silné kávy

Všechno promícháme a hned podáváme. Může se pít i chlazená

93. KÁVOVÝ PUNČ ČOKOLÁDOVÝ

100 g čokolády na vaření, 2 lžičky instantní kávy, 500 ml mléka nebo smetany, 200 ml červeného vermutu, 50 ml rumu

Čokoládu rozlámeme na menší kousky a zalijeme malým množstvím horkého mléka a do hladka rozmícháme. Dolijeme zbylým mlékem, přidáme kávu a rozmícháme. Nakonec zalijeme zahřátým vermutem a rumem a rozdělíme do pohárů.

94. KÁVOVÝ PUNČ DÁNSKÝ

4 šálky silné filtrované kávy, 8 lžiček cukru, 8 hřebíčků, kousek celé vanilky, 100 ml rumu

Do malého množství připravené kávy přidáme cukr a koření a necháme v horké lázni asi 5 minut vylouhovat. Takto ochucenou kávu zalijeme zbylou kávou, dolijeme nahřátým rumem, promícháme, přecedíme a rozdělíme do šálků.

95. KÁVOVÝ PUNČ S VERMUTEM A KOŇAKEM

250 ml cezené nebo filtrované kávy, 250 ml bílého vermutu, 50 ml koňaku nebo brandy

Do horké kávy v konvici nalijeme zahřátý vermut a doplníme koňakem nebo brandy. Promícháme a rozdělíme do šálků.

96. KÁVOVÝ FLIP

1 žloutek, 4 kostky ledu, cukr podle chuti, 1/2 šálku silné filtrované kávy, 4 lžíce kávového likéru, 1 lžíce smetany.

Všechny přísady vložíme do šejkru, důkladně promícháme a slijeme do nízkých flipových sklenek. Hned podáváme.

97. KÁVOVÝ KRÉM

3 dl filtrované nebo překapávané kávy, 7 lžic tekutého karamelu, 2 dl smetany ke šlehání, 2 dílky čokolády

Kávu smícháme s karamelem, v kastrolku krátce povaříme a vychladíme v chladničce. Smetanu ušleháme, po částech do ní přidáme větší část směsi kávy s karamelem a zvolna mícháme tak, aby vznikl jemný krém. Zbytek kávy s karamelem rozdělíme na dno pohárů, doplníme připraveným krémem a ozdobíme čokoládovými hoblinkami.

98. POHÁRY S KÁVOVOU PĚNOU

4 vaječné bílky, 1 lžíce instantní kávy, 4 lžíce moučkového cukru, 4 lžíce mandlí

Z bílků ušleháme tuhý sníh, do něj postupně zašleháme cukr a instantní kávu a došleháme na hustou pěnu. Rozdělíme do pohárů. Ozdobíme oloupanými, opraženými a na nudličky nakrájenými mandlemi.

99. MISKY S KÁVOVÝM SNĚHEM

4 bílky. 1/2 šálku filtrované kávy, 150 g krupicového sněhu,1 šálek smetany ke šlehání, 2 lžíce mandlí, piškoty

Z bílků ušleháme tuhý sníh. Filtrovanou kávu svaříme s cukrem na hustý sirup a po lžičkách ji zašleháme do sněhu. Na misky rozložíme piškoty a překryjeme je ochuceným kávovým sněhem. Povrch ozdobíme oloupanými na nudličky nakrájenými mandlemi.

100. PANAMSKÝ KÁVOVÝ KRÉM

5 dl mléka, 1 balíček vanilkového cukru, 40 g kávy, 6 lžic tekutého karamelu, 100 g mléčné čokolády, 4 žloutky, 100 g moučkového cukru, šlehačka, mandarinka nebo mandarinkový kompot, kiwi na ozdobu,

Mléko svaříme s vanilínovým cukrem, přidáme hrubě mletou kávu, a necháme asi 15 minut stát. Přecedíme, nalijeme do misky, přidáme ohřátý karamel, na dílky nakrájenou čokoládu a vlahé mléko. Mícháme dokud se čokoláda nerozpustí. Potom přidáme cukr utřený se žloutky, vložíme do vodní lázně a za stálého míchání připravíme krém. Plníme do úzkých pohárů, zdobíme šlehačkou, dílky mandarínky a kiwi.

Francesco Illy - Káva Illy a její odkaz

Francesco Illy (vlastním jménem Illy Ferenc 1892–1956), zakladatel společnosti Illy se narodil v Maďarsku a byl vychován v rumunském Temešváru.

Ve věku 22 let byl povolán do rakousko-uherské armády a sloužil od roku 1914 téměř na všech frontách první světové války, včetně bitvy u Krasčaku.

Po válce zůstal se svou sestrou v Terstu, kde našel práci u firmy zabývající se prodejem kakaa a pražením kávy.

Později vymyslel vlastní metodu pro udržení kvality čerstvě upražené kávy – balení do plechovek. Velmi úzce spolupracoval se společností Hausbrandt.

V roce 1933 založil Illy společnost Illycaffè.

Francesco Illy vynalezl první automatický kávovar – Illetta, který je pradědečkem dnešního kávovaru.

Ernesto syn Francesca, zakladatele společnosti Illycaffè se narodil v Terstu dne 18. července 1925. Ernesto Illy byl italským potravinářským chemikem a podnikatelem, předsedou společnosti Illycaffè S.p.A v letech 1963–2005.

„Jsem koktejl vědy a podnikání“ – Dr. Ernesto Illy

Považoval se za Maďara, Rakušana, Ira a Němce (Švába, abychom byli přesní) – ale narodil v Terstu a samozřejmě byl hlavně státní příslušností Ital. V roce 1947 absolvoval v chemii na univerzitě v Bologni, a oženil se s Annou Rossi v roce 1952.

Společnost Illycaffè založil v roce 1933 otec Ernesta – Francesco Illy, maďarský výrobce čokolády, který se přestěhoval do Terstu po I. světové válce. Už tehdy se Tterst, jako přístavní město na pobřeží, stalo centrem kávy – nejpohodlnějším místem pro vykládání nákladu kávových zrn z Afriky a Jižní Ameriky a pro jejich odesílání do evropských měst.

Zejména pod vedením Ernesta Illyho vybudovala společnost laboratoř se sofistikovaným vybavením, jako jsou plynové chromatografy, infračervené pyrometry a detektory ionizace plamene. Tady jsou kavová zrna řezána na plátky silné 8 mikronů a analyzována pomocí elektronického mikroskopu. Každý krok výrobního procesu je počítačově monitorován.

V roce 1956 se Ernesto Illy stal spolumajitelem a ředitelem společnosti. V letech 1963–2005 byl jejím předsedou, posléze čestným předsedou. Spolu založil Association for Science and Information on Coffee a byl členem společnosti pro zjištění fyziologických efektů kávy. Byl také členem Institute for Scientific Information on Coffee (který je tvořen staršími vedoucími pracovníky z hlavních evropských potravinářských společností – Kraft, Nestlé, Sara Lee, Paulig, Tchibo, Illycaffe a Lavazza)14, a dokonce byl i předsedou komise pro propagaci kávy (jež je jednou z aktivit International Coffee Organization).

Na své cestě neúnavného pátrání po dokonalém espressu neustále povzbuzoval výrobce k vyšší produkci špičkové kvalitní kávy a neustálé také investoval do výzkumu. Byl známý jako Ambasciatore del caffè (‚velvyslanec kávy‘). V roce 1994 získal cenu Italiano Cavaliere del Lavoro, Řád za zásluhy v průmyslu, a v roce 1996 se stal předsedou Centromarca. V Itálii, vždy propagoval základní vzorec pro moderní pojetí značky. Věřil, že značka by měla být navržena a vytvořena na základě slibu daného spotřebiteli, a že etické dimenze by měla rozlišovat firma jak u vnitřního života, tak i v jeho podnikání. Jeho hlavním motem bylo tvrzení, že"naše chování se řídí kompasem etiky".

Ernesto Illy začínal překvapivě každý svůj den velkým šálkem nikoliv kávy, ale čaje.

Některá zajímavá fakta o kávě

Co o kávě asi netušíte?

  • Při nakupování parfémů, je dobré vzít si s sebou kávu do kapsy a mezi jednotlivými druhy parfémů si pročistit čichové buňky právě přičichnutím ke kávovým zrnkům.
  • Když budete kropit hranice své zahrádky kávovou sedlinou vaší zahradě se budou vyhýbat hlemýždi a slimáci!
  • Směs kávy a cukru pomáhá pokojovým rostlinám držet si formu v zimních měsících a pomáhá též proti zežloutnutí listů.
  • Mnoho světových obchodníků a velkých společností včetně Lloyds of London a New York Stock Exchange začínaly v počátcích jako kavárny.
  • V prosinci 2001 zavedla Brazílie parfemované poštovní razítko na podporu propagace kávy – vůně by měla trvat 3 až 5 let.

 

  • Vincent Van Gogh, který byl častý návštěvník kaváren jednou ve společnosti řekl: „Já jsem se snažil celý život pravidelně navštěvovat kavárny, jelikož je považuji za místo, kde se můžu nerušeně zbláznit.“
  • Papež Clement VIII miloval kávu natolik, že změnil pravidla a povolil její používání na papežském dvoře.
  • Většina francouzských a amerických revolucí byla ve svých počátcích plánována v kavárnách, u šálku dobré kávy.
  • Historické záznamy ukazují, že již na konci 16. století bylo v Istanbulu nejméně 500 samostatných kaváren. První evropské kavárny byly otevřené přistěhovalci z Asie přibližně kolem roku 1650.
  • Keř kávovníku má životnost asi 50 až 70 let.
  • Kávové boby zrají z květu po opylení 6 až 8 měsíců v několika etapách a to od žluté barvy bobu do oranžové a pak zářivě červené.
  • Když je káva v květu, kávovník je pokryt zhruba 30.000 bílými květy, které se začínají vyvíjet v plod po 24 až 36 hodinách po opylení.
  • Kávovníku kvete a plodí průběžně během roku a to až osmkrát – v závislosti na srážkách.
  • Existuje 900 různých chutí kávy Arabica. Komplexní a velmi těkavá chuť se zhorší, pokud je vystavena vzduchu a světlu.

Káva

  • Po ropě druhým nejrozšířenější obchodovaným produktem na světě.
  • V polovině 90. let byl realizován obchod s kávou v hodnotě 6 milionů tun ročně.
  • Cena těchto transakcí byla v objemu € 30 mld. EUR ročně.
  • Na obchodu s kávou se podílí více než 100 milionů lidí.
  • Denně se káva spotřebovává tempem 1400 milionů šálků denně.
  • Na světě jde po vodě o druhý nejoblíbenější nápoj – je rozšířenější než čaj.

Odkud slovo káva pochází?

Kaffa – A provincie v Etiopii, kde byla poprvé objevena. Kaaba – Svaté budovy v Mecca. Kavus Kai – Perský král, který dokázal vzdorovat gravitaci a levitovat pitím kávy. Kahwe – Význam pro pečení v turečtině. Cahouah – Nápoj proti hladu v arabštině. Cohuet – Význam pro sílu nebo vitalitu v arabštině.

Spotřeba klasické pražené kávy versus instantní

Peníze které každý čech v průměru utratí ročně za kávu v obchodech rostou a v posledním roce se přiblížily pěti miliardám korun. Češi, kteří byli dlouhá léta zvyklí pít mletou kávu a připravovat ji na klasického turka, přicházejí na chuť instantním kávám. Zatímco prodej rozpustné kávy roste, odbyt pražené kávy klesá. Vyplývá to ze statistik i vyjádření výrobců a obchodníků. Hodnota prodeje kávy v obchodech s potravinami a smíšeným zbožím (bez započtení prodejen Makro) od loňského února do letošního ledna meziročně vzrostla o zhruba 400 milionů korun na 4,845 miliardy korun. Hodnota prodejů pražené kávy se od loňského února do letošního ledna zvýšila o 5,5 procenta a u instantní o 9,6 procenta. U obou druhů kávy se cenová hladina meziročně zvýšila o 10,2 procenta, na což mělo vliv i předloňské zvýšení DPH.

Každý Čech loni podle statistik vypracovaných společností Tchibo Praha vypil v průměru 382 šálků kávy, kterých bylo ve srovnání s rokem 2008 o tři více.

Objem prodeje kávy v kilogramech ale od loňského února do letošního ledna meziročně klesl o 2,3 procenta na 20.361 tun. „Pokles byl způsoben nižšími prodeji pražené kávy, jejíž objemové prodeje poklesly o 5,4 procent. Naopak mezi Čechy narůstá obliba instantní kávy, která si v meziročním porovnání polepšila o 3,8 procenta,“.

Rostoucí obliba instantní kávy je dlouhodobě tažena nejen segmentem rozpustné kávy, ale i takzvaných instantních mixů prodávaných pod názvy 2 v 1, 3 v 1 či Latte, které získávají podíl na trhu na úkor kapučín.

Postupný příklon Čechů k instantním kávám sledují rovněž obchodníci. Zrnková nebo mletá káva ale stále zaujímá necelou polovinu prodejů a instantní káva zhruba 40 procent.

Celý trh kávy v objemu meziročně klesá, je tažen dolů největším segmentem, praženou kávou. Za poklesem spotřeby pražené kávy lze vidět rostoucí spotřebitelské ceny, spíše než ekonomickou krizi. Naopak spotřeba dražší kávy roste. Meziročně vzrostl firmě prodej rozpustné kávy, ale také instantních kávových specialit.

Podle ní si v poslední době spotřebitelé stále častěji vychutnávají šálek kávy mimo domov, v kavárnách. V Česku totiž expandují nadnárodní kavárenské sítě.