Blog, Strana 14

Nadměrné pití kávy může vést k menšímu poprsí

O tom, zda je pití kávy škodlivé či nikoliv se vedou dlouhé debaty. Dříve byla káva považována za zdraví škodlivou, ale v současné době se zjistilo, že pití kávy snižují pravděpodobnost onemocnění některými nemocemi (nejen rakoviny prsu ale např. i Parkinsonovou chorobou)

Pití alespoň tří šálků kávy denně, může navíc dle studie Lundské univerzity způsobovat menší velikost prsou. Ačkoliv to nezní příliš povzbudivě, má to jedno velkou výhodu: nižší pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu. To platí však pouze pro ženy, které nesou určitou variantu genu CYP1A2. Tuto varinatu genu má ve Švédsku přibližně polovina žen. Nadměrné pití kávy může tedy vést sice k menšímu poprsí, ale současně i menší pravděpodobnosti výskytu rakoviny prsu.

A jaký je důvod toho, že káva má vliv na poprsí? Káva obsahuje psychoaktivní stimulant kofein, který omezuje růst buněk, a proto snižuje riziko výskytu rakoviny. Káva ale obsahuje i estrogen, který může ovlivnit velikost prsou.

Dle testů, ale vliv kávy na ženy, které nenesou“ tu správnou variantu genu” není jednoznačný. Dle scientificblogging. com se u těchto žen vyskytla rakovina prsu v průměru o 10 let později než u žen, které rovněž nemají tu vhodnou variantu genu, ale kávu nepijí. Na druhou stranu u 15 procent z nich se vyskytla obtížně léčitelná varianta rakoviny prsu.

Útraty Čechů za kávu v obchodech rostou

Každý Čech loni podle statistik vypracovaných společností Tchibo Praha vypil v průměru 382 šálků kávy, kterých bylo ve srovnání s rokem 2007 o tři více. Útraty čechů za kávu v obchodech rostou a v posledním roce se přiblížily pěti miliardám korun. Češi, kteří byli dlouhá léta zvyklí mletou kávu připravovat na klasický turecký způsob, přicházejí na chuť instantním kávám. Zatímco prodej rozpustné kávy roste, odbyt pražené kávy klesá.

Objem prodeje kávy v kilogramech ale od loňského února do letošního ledna podle údajů firmy Nielsen meziročně klesl o 2,3 procenta na 20.361 tun. \„Pokles byl způsoben nižšími prodeji pražené kávy, jejíž objemové prodeje poklesly o 5,4 procent. Naopak mezi Čechy narůstá obliba instantní kávy, která si v meziročním porovnání polepšila o 3,8 procenta,\“. Hodnota prodeje kávy v obchodech s potravinami a smíšeným zbožím (bez započtení prodejen Makro) od loňského února do letošního ledna meziročně vzrostla o zhruba 400 milionů korun na 4,845 miliardy korun. Hodnota prodejů pražené kávy se od loňského února do letošního ledna zvýšila o 5,5 procenta a u instantní o 9,6 procenta.

U obou druhů kávy se cenová hladina meziročně zvýšila o 10,2 procenta, na což mělo vliv i loňské zvýšení DPH. Rostoucí obliba instantní kávy je podle něj dlouhodobě tažena nejen segmentem rozpustné kávy, ale i takzvaných instantních mixů prodávaných pod názvy 2 v 1, 3 v 1 či Latte, které získávají podíl na trhu na úkor kapučín.

Postupný příklon Čechů k instantním kávám sledují rovněž obchodníci. \„V posledních letech zaznamenala větší podíl v růstu instantní káva. Zrnková nebo mletá káva ale stále zaujímá necelou polovinu prodejů a instantní káva zhruba 40 procent,\“ řekla ČTK mluvčí Tesco Stores ČR Eva Karasová. Instantní káva je podle ní oblíbená především u mladší populace. \„Zatímco mladší konzument se od instantní kávy nikdy nepřeorientuje k zrnkové, starší spotřebitel je naopak ochoten přejít od zrnkové k instantní kávě,\“ podotkla Karasová. \„Celý trh kávy v objemu meziročně klesá, je tažen dolů největším segmentem, praženou kávou,\“ řekl ČTK manažer společnosti Sara Lee Czech Republic Radek Musialek. \„Za poklesem spotřeby pražené kávy lze vidět rostoucí spotřebitelské ceny, spíše než ekonomickou krizi,\“ dodal.

Podle Musialka jsou domácnosti, které pijí levnější praženou kávu, více citlivé na její cenu, a proto jí spotřebovávají méně. Naopak spotřeba dražší kávy podle něj roste. Meziročně vzrostl firmě prodej rozpustné kávy, ale také instantních kávových specialit. Zvyšování poptávky po dražších a kvalitnějších zrnkových kávách i po kávě instantní potvrzuje také společnost Tchibo Praha. \„V poslední době zaznamenáváme mírný nárůst v kategorii levnější kávy; který ale považujeme za přechodný a bez většího dopadu na ostatní kávové kategorie či změnu chování spotřebitelů,\“ uvedla generální ředitelka Tchibo Praha Jana Budíková.

Podle ní si v poslední době spotřebitelé stále častěji vychutnávají šálek kávy mimo domov, v kavárnách. V Česku totiž expandují nadnárodní kavárenské sítě. Již zhruba čtyři roky nabízí v tuzemsku své služby středoevropská síť Coffee Heaven, loni v lednu se otevřela první kavárna Starbucks. Rozrůstá se i síť Emporio Cafe a loni v listopadu vstoupil na tuzemský trh mezinárodní řetězec Costa Coffee. Do Česka má nyní namířeno také australský řetězec Gloria Jean\'s Coffees, světová dvojka v oboru.

Historie čokolády

Čokoládu znali již staří Toltékové a Mayové a umění výroby nápoje zvaného Xocolatl si předávali z generace a generaci. Tento nápoj se pil studený a byl hutný, mastný a často kořeněný pepřem nebo chilli. Kakaové boby tam měly takovou hodnotu, že je indiáni používali jako platidlo (za 100 bobů byl 1 otrok). Toho si povšiml Cortéz a začal zakládat kakaové plantáže.

S ním se pak do Evropy se čokoláda také dostala. Španělé dovezly kakaové boby na Haiti, Trinidad a ostrov Bioko u pobřeží západní Afriky. Z něj pak byla jedna kakaová bobule převezena na pevninu a výsledkem je, že dnes je západní Afrika významný producent kakaa. V 16. století se stalo módou na španělském dvoře popíjet čokoládu. Postupně se to rozšířilo do celé Evropy. Čokoláda si získala ohromnou popularitu a rozšířila se i mimo dvory. V roce 1763 se britští výrobci piva cítili tak ohroženi, že požadovali aby její výroba byla omezena zákonem. Tvrdá konkurence na trhu s čokoládou vedla k tomu ze do ní někteří výrobci přidávali škrob aby jí vyprodukovali více nebo cihlový prach aby měla sytější barvu.

1502 – čtvrtá Kolumbova výprava, přivezla do Španělska několik kakaových bobů. Španělé však o ně neprojevili valný zájem

1528 – Hernando Cortéz přivezl do Evropy první čokoládu

1780 – byla v Barceloně vyrobena první čokoláda strojově

1828 – Holanďan Conraad Van Houten vynalezl způsob, jak oddělit kakaové máslo z kaové hmoty, a otevřel tak cestu čokoládovému průmyslu

1847 – anglická firma Fry`s z Bristolu vyrobila první tabulkovou čokoládu

1875 – Švýcar Daniel Peter po létech pokusů uvedl na trh mléčnou čokoládu

1879 – Švýcar Rodolphe Lindt vynalezl proces konšování, který umožnil vyrábět jemnou čokoládu rozplývající se na jazyku

1913 – firma Séchaud Fils z Montreaux ve Švýcarsku vyrobila první plněnou čokoládu

1930 – vyrobila firma Nestlé první bílou čokoládu

Výroba čokolády zahrnuje spoustu záhadně znějících procesů:

  • Čištění a třídění.
  • Pražení – aby se zvýraznila jejich chuť (jako u kávy).
  • Drcení a mletí kakaových bobů – pak už jsou připraveny k výrobě kakaa a čokolády.
  • Oddělení kakaového másla – kakaová hmota = kakaové máslo + kakaový prášek. Ztuhlá kakaová hmota se prodává jako čokoláda na vaření. Z tekuté kakaové hmoty se lisováním pod velkým tlakem získává kakaové máslo. Po jeho vylisování zbude kakaový prášek.
  • Konšování – protlačování mezi porcelánovými disky (aby byla opravdu jemná a rozplývala se na jazyku měla by se protlačovat 72hodin).
  • Temperování, tvarování – čokoláda se zahřívá s zchlazuje aby se ustálila struktura kakaového másla.
  • Schlazení a balení – tabulky čokolády se vloží do chladících tunelů aby ztuhly a pak se zabalí a rozvezou.

Vědci stále objevují nové účinky čokolády. Je dobrá proti migrénám, snižování krevního tlaku, posílení imunitního systému, rakovině, léčbě depresí, zlepšení nálady nebo i sexuálního apetitu. Ale stačí jen malý kousek čokolády s vysokým obsahem kakaa.

Káva a její vliv na ženy

Kofein je látka,která se nachází v různých rostlinách a působí jako přírodní pesticid, který chrání rostliny před hmyzem, který se jimi živí. V lidském těle se však chová kofein jako psychiku povzbuzující droga nabuzující centrální nervový systém a má vlastnosti jemného diuretika. Kofein se nejvíce nachází v bobech kávovníku, v listech čajových keřů, ve slupkách ořechů , v mátě, guaraně a v některých druhzích chleba. Většina našeho příjmu kofeinu přichází do těla při konzumaci kávy, čaje, kakaa, nealkoholické nápojů, jakož i sportovních a energetických nápojů.

Protože kofein díky zdroji příjmu pro organismus z potravy určuje i životní styl a hraje tak významnou sociální, ekonomickou a kulturní roli v téměř každém národě na světě. Vědci a výzkumníci provedly mnohé studie týkající se zdravotních problémů, zejména u žen, protože ženy mají tendenci být citlivější na potravu, než muži, i proto trvá déle, než se detoxikuje kofein z jejich organismu.

Kofein a ženské pohlavní hormony v plodném věku ženy • Přibližně čtyřicet procent žen v plodném věku trpí alespoň některími příznaky premenstruačního syndromu (PMS), který zahrnuje otok a bolestivost prsů, nadýmání a přibývání na váze, křeče v břiše a bolesti hlavy, podrážděnost a deprese, únava a úzkost. Snížení spotřeby kofeinu pomohla zmírnit některé z těchto příznaků, zvláště nervové podrážděnosti a citlivost prsou. • Zvýšení nálezu vláknité a infekční tkáně v prsou se díky zvýšenému příjmu kofeinu podařilo snížit a současně se snížila i bolestivost daných lokalit. • Podle Centra pro kontrolu nemocí, téměř deset milionů žen trpících neplodností navštívilo lékaře za účelem zvýšení jejich šance na otěhotnění. V rámci těchto úprav je i doporučené odstranění kofeinu z potravy, jelikož má negativní vliv na plodnost žen. • Těhotné ženy, které i přes varování pokračují v konzumaci kávy rodí výrazně menší děti, které po porodu, vykazují příznaky kofeinové deprivace, protože kofein pronikl placentární bariérou. Kofein jak je také známo způsobuje bušení srdce u těhotných žen. • Ženy, které chtějí kojit, by měli přestat s pitím kávy, jelikož se stává součástí mateřského mléka.

Kofein a další zdravotní problémy u žen všech věkových kategorií

Srdeční choroby zabijejí ve Spojených státech a ve zbytku západního světa více žen, než jakékoli jiné smrtelné nemoci. Kofein je spojen s rizikovými faktory, jako je vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu a vysoké hladiny homocysteinu, které vedou ke vzniku srdečních onemocnění.

Káva a její značení

Ve speciálních prodejnách s kávou najdete přes 300 druhů kávy a jejich směsí. Každá z nich má jméno, plus několik přívlastků. Zde se pokusíme sepsat základní pravidla pro označování jednotlivých druhů kávy.

Evropské názvy kávy

Nejvíce jmen uvedených na tmavě-pražené kávě jsou evropské: francouzská káva, italká káva, vídeňská káva a další. Tyto názvy kávy neodkazují na původ bobů ale spíše rozlišují kávu podle délky času pražení. Italské pražení je například delší a tmavší než pražení vídeňského stylu.

Neevropské názvy kávy

Neevropské názvy, jako například Sumatra, Keňa, nebo Mexiko odkazují na původ v bobů. A káva označená jako Sumatra, by se měla skládat výhradně z bobů z jedné plodiny v jediné zemi, Sumatra.

Tržní názvy

V obchodu s kávou existují doslova tisíce jmen. Někteří odvozují název kávy od názvu okresu, provincie, nebo státu, jiní ze jmen pohoří nebo podobných lokálních mezníků, další pak z nedalekých důležitých měst a nebo od názvu přístavu nebo námořní bodu či jména zakladatele továren.

Názvy podle skupin

Stupeň označení (AA), nebo jména na trhu s odkazem na kávu-rostoucí oblasti (Antigua). Třídění kávy je důležité pro kontrolu kvality zemědělských komodit tak aby kupující a prodávající mohli nakupovat a prodávat bez nutnosti osobních vizuálních kontrol každé prodávané šarže.

Místní názvy

„Místní káva“ je káva, která byla pěstována, a ve většině případů i zpracovávána, na jednom hospodářství nebo specifickém místě, a prodává se nesmíšená s kávu z jiných lokalit. Nejslavnější místní káva je tradiční slavná káva Wallensford Blue Mountain z Jamajky.

Příchutě v názvu

Ochucené celé kávové boby jsou vcelku dobré, ale poměrně levné kávy, pražené do středně hnědé, a smíšené s přísadou příchutě činidel. Pokud název kávy obsahuje slova crema, vanilla, chocolate, nut, fruit nebo spice, můžete si být jisti, že se jedná o kávy s nepřirozenou kávovou příchutí.

Tovární značka

Specializované pražírny mohou mít jednu vlastní kávovou směs nebo desítku různých druhů. Některé z těchto směsí mohou být tradiční pro danou značku v pražírnách se ve stejném složení praží ji několik generací, ale většina z nich jsou standardní směsi známé dle značek spíše ke komerčnímu rozlišení jednotlivých druhů.

Časně vstávající by měli pít kávu ráno a ne večer

Časně vstávající by měli pít kávu ráno a ne večer, tvrdí studie

Lidé vstávající časně by měli pít kávu ráno, večerní šálek kávy by jim mohl rušit spánek. Tvrdí to nová studie, která doporučuje konzumaci kávy sladit s chronotypem, tedy v závislosti na tom, jestli jste „skřivan“ nebo „sova“.

Časně vstávající lidi, kteří by si dali kávu večer, by podle výzkumu publikovaného v časopise Sleep Medicine mohl kofein budit uprostřed noci spíš než „sovy“.

Podle vědců ze Stanfordské univerzity v Kalifornii jde o první studii, která spojuje příjem kofeinu s chronotypem, tedy rozdělením lidí podle toho, v které části dne se cítí výkonnější. Jedná se však o předběžná zjištění, která ještě musejí být potvrzena, upozorňuje vědecký tým.

V rámci výzkumu bylo požádáno 50 studentů univerzity, aby zaznamenávali svou konzumaci kofeinu během týdne, čas spánku a probuzení. Studenti také nosili náramek, který sledoval jejich pohyb a zjišťoval, jestli se během spánku probudili. Vědci jim také měřili hladinu kofeinu ze slin.

Vzhledem k tomu, že studenti obecně trpí nedostatkem spánku, většina z nich spala dobře, nezávisle na tom, kolik během dne vypili kávy. „Bylo jedno, kolik měli kofeinu, usnuli dobře, kdykoli ulehli,“ konstatoval Jamie Zeitzer, člen týmu a profesor psychiatrie na Stanfordské univerzitě.

Nicméně ranní „ptáčata“, čím více měla v těle kofeinu, tím častěji se v noci probouzela. To však nebylo pozorováno u takzvaných sov. Tato zjištění nyní chtějí vědci ověřit i u starších lidí.

Množství kofeinu u člověka se však může před usnutím velmi lišit. Podle Zeitzera se některé tělo kofeinu zbaví během několika hodin, jinému trvá zpracování kávy po obědě dlouho do noci.

Je proto těžké říct, jestli určitá osoba může zmírnit dopady kofeinu na spánek tím, že nebude konzumovat kávu nebo čaj odpoledne či večer, připouští vědec.