Blog, Strana 4

Tradice vídeňské kávy

Legendární vídeňské kavárny fungují už více než 300 let a je jich ve Vídni podle spolkové hospodářské komory více než 2690. Můžete zde stejně jako za časů císaře pána trávit celé hodiny u Melange (francouzský název, který převzala rakouská němčina k označení kávy s mlékem) nebo grosser Brauner a číst si při tom noviny či rozprávět se spolustolovníky. Káva se tu po staletí servíruje na malém podnose a vždy se sklenkou vody.

. Jedna z nejznámějších kaváren, Café Hawelka v uličce nedaleko pěší zóny, jejíž vybavení je stejné jako před sto lety, je stále plná. Lidé si tu podle jednoho ze stálých zákazníků vychutnávají atmosféru starých časů.

V pološeru malé místnosti s bizarními dřevěnými židlemi a maličkými kulatými stolky přispívá nedostatek prostoru ke zrodu konverzace mezi lidmi, kteří se neznají. V minulém století se tu setkávali slavní rakouští umělci a filozofovali tu nebo si tu zkrátka jen pěkně společně poseděli.

\„Je to tak trochu jako ve vlastním salonu,\“ vysvětluje Amir, vnuk sedmadevadesá­tiletého Leopolda Hawelky, zakladatele kavárny zakoupené v roce 1936 a znovuotevřené v roce 1945, který dosud téměř denně zdraví u vchodu své zákazníky.

\„Turisté nepřijíždějí do Vídně, aby si zašli ke Starbucks, chtějí se podívat do pravé, typické vídeňské kavárny,\“ zdůrazňuje a ukazuje na staré plakáty na zdech.

\„Nábytek a zařízení jsou starší než sto let, jako můj dědeček, jemuž brzy bude také sto let,\“ říká Amir s úsměvem.

Podle vídeňské legendy kávu jako nápoj, v Evropě prý do té doby neznámý, objevili Vídeňáci v roce 1683 po stažení osmanských jednotek, které po sobě zanechaly mnoho pytlů se zelenými zrnky. Jeden Vídeňan je dal upražit a pak je zkusil hodit do vařící vody. Příliš hořký nápoj ještě potřeboval vylepšit cukrem, aby si ho nakonec místní obyvatelstvo oblíbilo a od té doby si denně pochutnávalo na desítkách jeho podob.

A jestliže podniky Starbucks nabízejí zdarma bezdrátový internet a New York Cheesecake (tvarohový koláč), v Café Schwarzenberg se pyšní svým denním výběrem z mezinárodního tisku, který poskytují zákazníkům zdarma s Gugelhupfem (bábovkou) a dalšími vídeňskými sladkostmi dle denní nabídky.

\„Tradiční kavárníci už podniky Starbucks tolik neočerňují jako dříve, zjistili, že to nejsou tak špatní Američané, jak si mysleli,\“ tvrdí Lischka.

\„Ale je to dobrý námět ke konverzaci a pro kavárnu jsou diskuse to nejdůležitější,\“ zdůrazňuje Leopold Hawelka.

Průkopníci ve světě kávy

Káva a čaj, dvojice tradičních nápojů. Zatímco donedávna byl celosvětově populárnější čaj, v posledních letech dávají lidé více přednost kávě. Od roku 1995 se na světě vypije více než 400 miliard šálků kávy ročně. Za skutečností, že se káva stala populárnějším nápojem než čaj, zřejmě stojí více faktorů, kořeny současné obliby pití kávy musíme každopádně hledat hlouběji v minulosti. Svět zná několik jmen, která výrazně přispěla k rozšíření kultury konzumace kávy. Pojďme se nyní na 3 významná jména podívat blíže.

  1. Alfred H. Peet (1920–2007) – možná Vám jméno tohoto rodilého Holanďana nic neříká, avšak vězte, že tento muž je označován za průkopníka moderního pití kávy v USA. Základní dovednosti získal Alfred od svého otce, který vlastnil malou pražírnu kávy. V roce 1955 opustil rodnou zemi a emigroval do Spojených států, kde pracoval v kávovém průmyslu. Později si založil vlastní obchod s kávou v Kalifornii a postupně otevřel pobočky po celých USA. Jeho žáky v umění jak správně pražit kávu byli i Jerry Baldwin, Zev Siegl a Gordon Bowker, kteří posléze v roce 1971 založili v Seattlu první kavárnu dnešní největší celosvětové sítě kaváren Starbucks. Historici nazvali Alfreda Peeta “Holanďanem, který naučil Ameriku, pít kávu”.
  1. Emilio Lavazza (1932 – 2010) – pravděpodobně nejčastěji skloňované jméno v souvislosti s celosvětovým rozšířením popíjení černého moku. Emilio byl v pořadí třetím vládcem italské rodinné firmy Lavazza a jeho působení přineslo několik novátorských postupů. Především se neslo v duchu velmi úzké spolupráce s umělci. S pomocí předních fotografů, kteří mu vyráběli každoroční kalendáře, či designérů a návrhářů, kteří stáli za návrhy kávových šálků, hrníčků a veškerého příslušenství, které ke kávě patří, Emilio postupně zvyšoval prestiž značky Lavazza. Jako jeden z prvních také pochopil sílu masivní televizní reklamy a do reklamních spotů obsazoval známé italské herce a umělce. Ani po čistě technologické stránce však firma za jeho působení nezaostávala, např. v roce 1961 jako první uvedla na trh vakuově balenou kávu. V posledních letech pak zachytil nový trend, kdy se pro přípravu nápoje používají kávové kapsle, a kromě kapslí samotných nabídl světu i designově atraktivní kávovary na kapsle pro přípravu kvalitní kávy a hlavně výtečného espressa. Není divu, že již za svého života získal Emilio Lavazza výstižnou přezdívku Pan Espresso a pravá italská káva Lavazza zaujala téměř 50% podíl na trhu s kávou v jeho rodné zemi.
  1. Klaus Johann Jacobs (1936–2008) – stejně jako Emilio Lavazza byl i Klaus Johann Jacobs v pořadí třetím vládcem rodinné firmy. Největší rozmach firmy Jacobs je spojován právě s jeho jménem. Zlomovým momentem se stala marketingová strategie založená na rozlišování různých směsí kávy nikoliv podle barvy (jak tomu bylo do té doby), ale tak, že každá směs dostala svůj vlastní název. Nejkvalitnější káva, balená v zeleném obalu, dostala jméno Krönung. Okamžitě se rozšířila do celého světa, začaly ji pít miliony lidí a zajistila značce Jacobs celosvětový význam.
Káva a Alzheimer

Kofein se zdá být látkou, jež dokáže zabránit cholesterolu v pustošení ochranných mechanismů – napsal Jonathan Geiger. Poprvé se podařilo dokázat, že trvalé užívání kofeinu chrání hematoencefalickou bariéru před netěsností způsobenou cholesterolem.

Denní dávka kofeinu blokuje vliv vysoké hladiny cholesterolu, kterou vědci spojují mimo jiné i s Alzheimerovou chorobou, na organismus. Studie, vědeckého týmu z University of North Dakota, publikovaná v loňském roce v Journal of Neuroinflamation odhalila, že množství kofeinu obsažené v jednom šálku kávy za den by mohlo ochránit mozek před poškozením, které se objevuje při stravě s vysokým obsahem tuku.

Vysoká úroveň cholesterolu v krevním oběhu a poruchy takzvané „hematoencefalické bariéry“ byly vždy zahrnovány mezi základní mechanismy patogeneze Alzheimerovy choroby.

Hematoencefalická bariéra (HEB) je souhrn mechanismů chránících centrální nervový systém před průnikem nežádoucích látek z krve do intersticiální tekutiny mozku, a tím poskytuje mozku jeho vlastní regulované mikroprostředí. Předchozí studie ukázaly, že vysoké hladiny cholesterolu tuto ochrannou bariéru poškozují. Ta pak už nemůže dál ochraňovat centrální nervový systém od poškození způsobeného některými látkami přicházejícími z krve. Poškození této bariéry se projevuje různými neurologickými poruchami – například Alzheimerovou chorobou.

V průběhu studie, vedené neurologem Jonathanem Geigerem, byli novozélandští králíci po dobu dvanácti týdnů krmeni stravou s 2 % cholesterolu a napájeni vodou s přídavkem 3 mg kofeinu (což odpovídá každodennímu šálku kávy u průměrně velkého člověka).

V průběhu testu byla sledována celková hladina cholesterolu a koncentrace kofeinu v krvi. Po dvanácti týdnech laboratorní testy ukázaly, že bariéra chránící mozek byla významně v mnohem lepším stavu u králíků, kteří dostávali svou denní dávku kofeinu.

Kofein se projevil jako ochrana před selháním HEB, díky své schopnosti napomáhat k udržení potřebné úrovně těsného kontaktu proteinů. Tyto proteiny spojují jednotlivé buňky těsně k sobě a vytváří jakousi síť, která brání průchodu nežádoucích molekul z krve do centrálního nervového systému.

Výsledky této studie potvrzují a rozšiřují závěry z ostatních studií poukázáním na to, že příjem kávy může pomoci ochraně proti ztrátě paměti se stoupajícím věkem a při Alzheimerově chorobě. „Kofein je bezpečný a pohotově dostupný lék a jeho schopnost stabilizovat HEB znamená, že by mohl hrát důležitou roli v terapii neurologických poruch,“ říká Geiger.

Požívání kofeinu ochraňuje proti zvýšenému poškození HEB vysokou hladinou cholesterolu, způsobenou nevhodnou skladbou potravy s nadměrným příjmem tuků. Díky tomu by kofein a léky kofeinu podobné mohly být užitečné při léčbě Alzheimerovy choroby.

Názvosloví kávových specialit

Pokud máte rádi kávu a při návštěvě kavárny jste v rozpacích z některých kávových specialit a nevíte co přesně názvy jednotlivých káv znamenají zde vám přinášíme jednoduchý manuál co od jednotlivých druhů kávy očekávat.

Specifický způsob přípravy kávy v Itálii je známý po celém světě, Italové dotáhli přípravu tohoto oblíbeného nápoje k naprosté dokonalosti a mohou se pochlubit tím, že stojí za řadou významných inovací v tomto oboru. Pokud vás zajímá, jaké druhy kávy se v Itálii pijí a jak si je můžete objednat, až budete v Itálii na dovolené, podívejte se na náš seznam oblíbených italských způsobů servírování kávy.

I když jsou Italové proslulí preferencí klasického silného espressa, v jejich kávovém portfoliu toho najdeme mnohem více. Některé slavné způsoby přípravy kávy italské provenience jako je cappuccino samozřejmě všichni známe, ale existuje řada dalších způsobů přípravy a kombinací, které u nás neznáme, nebo je nazýváme úplně jinými jmény.

• Espresso – klasické espresso, tak jak ho všichni známe. Italové jej na rozdíl od nás pijí nejčastěji bez mléka, pouze doslazené cukrem. Jak už jsme zmínili výše, pokud si chcete objednat v Itálii obyčejné espresso, žádejte caffé.

• Ristretto – znamená klasické espresso, ale s menším objemem vody. Výsledkem je káva s více koncentrovanou chutí, ristretto si v Itálii můžete objednat také pod názvem café stretto.

• Caffé – pokud si v Itálii objednáte caffé, použijete obecného termínu pro kávu, což znamená, že jste si objednali tradiční italské silné espresso. Italové si nikdy neobjednávají espresso, ale vždy un caffé.

• Cappuccino – zřejmě nejznámější způsob přípravy kávy italského původu je právě cappuccino. Originální italské cappuccino se skládá zhruba z 1/3 espressa, 1/3 spařeného mléka a 1/3 mléčné pěny.

• Lattte – pokud si u nás s oblibou dáváte latte, v Itálii budete nejspíš překvapeni, při objednávce latte vám přinesou jednoduše sklenici mléka. Proto pokud opravdu chcete kávu s mlékem, nezapomeňte zdůraznit slovo caffe a objednávejte caffe latte. Dostanete podobně jako v českých kavárnách vysokou sklenici párou našlehaného mléka s espressem.

• Panna – v italštině znamená smetana, v tomto případě je to kopeček šlehačky servírovaný ke kávě. Kopeček šlehačky si můžete dát k jakékoliv kávě na lístku, stačí si vybrat druh kávy a dodat con panna. V našem prostředí je káva se šlehačkou známá jako vídeňská.

• Americano – káva označovaná jako Americano je něco mezi americkým stylem pití kávy a tradičním italským stylem přípravy. Je to espresso, které bylo naředěno horkou vodou a je servírováno ve větším šálku, než klasické espresso.

• Coretto – tento druh kávy se nehodí na ráno, ale je výborný třeba po večeři. Důvod je jednoduchý, coretto se připravuje smícháním klasického espressa s panákem likéru. Nejčastěji se používá grappa, Baileys nebo Sambucca, ale záleží na konkrétním podniku, nebo na vaší osobní preferenci.

• Doppio – pokud vám po ránu na povzbuzení nestačí klasické espresso, objednejte si v Itálii doppio, neboli dvojité espresso. Dostanete jej v o něco větším šálku než klasické espresso.

• Freddo – znamená studený, jako freddo se tedy v Itálii obvykle podává studené espresso. Může být servírované jen studené anebo přímo vychlazené.

• Granita – přichází ke slovu, když vás v letních vedrech úplně přejde chuť na horkou kávu. Italové v těchto případech připravují granita di caffé. V Itálii je samotná granita velmi oblíbeným polomraženým dezertem, který se připravuje z vody, cukru a různých příchutí. Originálně pochází tato pochoutka ze Sicílie, podobá se sorbettu, ale má hrubší, více krystalickou strukturu. V případě granita di caffé se připravuje z klasického espressa.

• Hag – je specifický termín, který reprezentuje celou kategorii káv. Pokud si objednáte kávu hag, znamená to bez kofeinu. Jiný termín, který lze použít pro objednání bezkofeinové kávy je un deca, ale hag je běžnější. Zpravidla si můžete dát jakoukoliv kávu na lístku bez kofeinu, například marrochino Hag nebo doppio Hag.

• Lungo – znamená dlouhý, káva lungo se nachází zhruba na půl cesty mezi caffé Americano a klasickým italským caffé. Lungo, obsahuje více vody než tradiční espresso, ale je to voda, která byla ještě jednou profiltrována přes kávu. Výsledkem je lehce slabší příchuť než u klasického espressa.

• Macchiato – slovo macchiato pochází z italského výrazu pro „flekatý“nebo „poskvrněný“, takže tato káva jednoduše znamená klasické espresso „poskvrněné“ kapkou nebo dvěma horkého mléka. Macchiato je ideální pro ty, kteří si myslí, že v cappuccinu je mléka příliš a klasické espresso je zase moc silné.

• Marocchino – se skládá z klasického espressa a vrstvy napěněného mléka posypané kakaovým práškem. Marocchino nenajdete na lístku ve všech kavárnách nebo barech, v některých částech Itálie se prodává také pod názvem espressino.

• Shakerato – kombinace klasického espressa promíchaného s mlékem, ledem a cukrem v koktejlovém shakeru, servíruje se ve vysoké sklenici s pěnou na vrchu. Shakerato se podobá naší ledové kávě, ale servíruje se bez zmrzliny.

Pokud si chcete vychutnat tradiční způsob přípravy italské kávy i u vás doma, nezapomeňte, že základem všech skvělých italských kávových nápojů je perfektní espresso. Jestli ještě doma kávovar nemáte a chodíte na své oblíbené espresso jen do kavárny, je ta správná chvíle podívat se, jaký kávovar by se vám doma mohly hodit.

Kvůli změnám klimatu přijde Uganda o svou kávu

Uganda je jejím druhým největším africkým exportérem – po Etiopii. Klimatické změny v Ugandě zřejmě způsobí, že tam za třicet let nebude možné pěstovat kávu. Právě káva je přitom největším vývozním artiklem země, upozorňuje ve své nové zprávě britská nezisková organizace Oxfam. \„Výhled je smutný. Pokud průměrné světové teploty vzrostou o dva stupně nebo o víc, potom se téměř celá Uganda stane oblastí, která nebude pro pěstování kávy vyhovovat. Dojít k tomu může během čtyřiceti, nebo možná už během třiceti let,\“ píše se ve studii. Zpráva s názvem \„Teplo, klimatické změny a násilí v Ugandě\“ tvrdí, že dopady globálního oteplování – například rostoucí teploty, intenzivnější deště nebo bouřky – vedly v Ugandě k nevyzpytatelným přívalovým dešťům. Pěstitelé se musí přizpůsobit \„Podle Programu na ochranu životního prostředí OSN se bude moci káva pěstovat jen v některých částech na okraji země. Mezitím se pěstitelé kávy budou muset přizpůsobit rostoucím teplotám,\“ píše Oxfam. V Ugandě se střídají dvě období dešťů, první od března do června a druhé od října nebo listopadu do prosince nebo ledna. Na dříve dopředu odhadnutelný objem srážek během období dešťů tu už ale nelze spoléhat. Méně deště během března až června způsobilo sucha, snížení výnosů z úrody i počtu druhů rostlin. V pozdním období dešťů naopak přichází silnější a ničivější přívalové srážky způsobující povodně, sesuvy půdy a eroze. \„Farmáři přesto pokračují v investování do ugandské kávy robusta a zisky z vývozu dále rostou. To jim pomáhá chránit se před ztrátami kvůli klimatickým problémům,\“ řekl Philip Gitao, vedoucí Východoafrické asociace pro jemnou kávu. Pěstitelé také převzali moderní techniky hospodaření – jako používat odolnější rostliny kávy, dodává Gitao ve zprávě Oxfamu.

Datum sklizně kávy v Japonsku určují netopýři

I Japonsko má ve světě kávy svého zástupce a to druh Coffee Kona. Originální japonský druh kávy pro labužníky, který se pěstuje pouze na pár místech světa.

Přesný termín dozrávání a sklizně v japonských horách určují netopýři. V momentě, kdy začnou okusovat plody kávovníku, jdou farmáři sklízet.

Jedná se o rostlinu s velkou výdrží – pěstovanou převážně na ostrovech. Tuto kávu na pevnině nenajdete.

Kávovníkům se nejlépe daří na chladných svazích s bohatou vulkanickou půdou a výraznou oblačností. Pěstování v tomto jedinečném prostředí má jasnou výhodu oproti kávám pěstovaným v jiných částech světa. Kávovníky kvetou obvykle po suché zimě a sklízejí se na podzim.

Nejrozšířenější oblastí pěstování tohoto druhu kávy je v současné době Havaii.

Předtím, než se zrna třídí, jsou veškerá zrna ručně sbíraná, sušená a loupaná. Speciální stroje pak třídí zrna dle velikosti a tvaru. Peaberry, nejvyšší třída, vzniknou, když dojde v květu ke spojení obou půlek zrn v jedno. To dává Peaberry koncentrovanější chuť. Peaberry tvoří jen asi 5% až 10% z celkové sklizně kávy Kona. Taková zrna jsou nejlépe hodnocena, nabízejí plnější tělo a aroma.

Druhy kávy Kona jsou sušené na slunci a pak pražené na stupeň dle požadavků zákazníků a dle aktuální vlhkosti zrna. Způsob pražení může mít značný vliv na výslednou kvalitu chuti a aroma kávy. Mnozí obchodníci považují pražení za „uměleckou formu“ mající významný vliv na výslednou kvalitu a tím i cenu kávy. Tmavě pražená káva se obvykle nazývá French roast, italská nebo také Espresso. Středně pražená káva zvaná Full city aneb Vienna zachovává původní originální aroma a jedinečnou chuť každé jednotlivé odrůdy.

Káva je nejčerstvější zhruba 11-tý den po pražení.

Čerstvě upražená zrnková káva se poté uchovává v obalech se speciálním ventilkem zajišťujícím únik oxidu uhličitého, jenž se z kávy uvolňuje a naopak zamezuje přísun oxidu vzduchu způsobujícího oxidaci-stárnutí kávy.

Zrnková káva uskladněná tímto způsobem si zachová svou původní čerstvost zhruba tři měsíce, mletá káva asi měsíc. Pěstitelé doporučují kupovat kávu zrnkovou a pomlít těsně před vlastní přípravou jedinečného šálku kávy.

Chcete-li koupit 100% čistou Kona Kávu, podívejte se na štítek. KONA BLEND znamená, že balení může obsahovat pouze 10% zrn Kona kávy. Tato jsou obvykle smíchána se zrny méně kvalitních kávových zrn z Brazílie, Střední Ameriky, Afriky a Indonésie.